2. APRIL – MEDNARODNI DAN KNJIG ZA OTROKE

2. APRIL - MEDNARODNI DAN KNJIG ZA OTROKE

V spomin na svetovno znanega pravljičarja Hansa Christiana Andersena praznujemo 2. aprila, na njegov rojstni dan, mednarodni dan knjig za otroke, s katerim spodbujamo ljubezen do branja in mladinskih knjig. Na ta dan mnogi praznujemo tudi zaključek bralne značke.

Čestitke vsem, ki ste bralno značko že uspešno opravili!

Vsako leto eden od mnogih ustvarjalcev knjig napiše poslanico ob mednarodnem dnevu knjig za otroke.

Letos je poslanico z naslovom Glasba besed napisala kubansko-ameriška pesnica in avorica otroških knjig Margarita Engle, ilustriral pa Roger Mello, prejemnik nagrade Hansa Christiana Andersena. V slovenščino je poslanico prevedla Nada Marija Grošelj.

Glasba besed

Ko beremo, zrastejo duhu peruti.
Ko pišemo, nam zapojejo prsti.

Besede so bobni in flavte na listu,
so ptič, ki se s pesmijo vzpenja, in slon, ki trobenta,
so reka, ki teče, in slap, ki teleba,
metulj, ki zakroži
visoko na nebu!

Besede nas vabijo k plesu –
ritmi in rime, utripi srca,
peket in prhut, stare in nove povesti,
take izmišljene, take resnične.

Kadar si udobno ugnezden doma
ali čez meje drviš proti novim deželam
in tujim jezikom, so zgodbe in pesmi
vse tvoje.

Kadar delimo besede drug z drugim, glasovi
postanejo glasba prihodnosti,
mir, prijateljstvo, radost:
melodija,
ki upa.

(Margarita Engle)

Vabimo vas, da ob mednarodnem dnevu otroških knjig preberete kakšno dobro knjigo (sebi ali otrokom) in tako “udobno ugnezdeni doma, drvimo proti novim deželam”. Če nimate pri roki nobene knjige v tiskani obliki, pa lahko pobrskate med knjigami, ki so prosto dostopne v elektronski obliki v Virtualni knjižnici.